TELEFONY ZAUFANIA HIV/AIDS
22 692 82 26*
* od pn. 9.00 do pt. 21.00 z wył. dni ustawowo wolnych od pracy.
801 888 448*
* płatne za 1. min. połączenia

Współpraca międzynarodowa

Projekty

Realizacja projektu polskiej pomocy — szkolenie diagnostów z Ukrainy

Projekt Szkolenie diagnostów ukraińskich w zakresie najnowszych technik laboratoryjnych HIV/AIDS w polskich laboratoriach referencyjnych  – podwyższanie standardów opieki nad osobami żyjącymi z HIV/AIDS na Ukrainie był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 r. i realizowany w 4 etapach. Początkowo zaplanowano trzy edycje szkoleń, ale w związku z poczynionymi oszczędnościami możliwe było przeszkolenie dodatkowej, czwartej grupy.

I etap szkolenia odbył się w dniach 20–24 maja (przeszkolono 6 osób), II etap w dniach: 23–27 września (przeszkolono 6 osób), III etap 4–8 listopada (przeszkolono 5 osób), a IV etap 18–22 listopada (przeszkolono 7 osób). Każde szkolenie rozpoczynało się od wykładów w Krajowym Centrum ds. AIDS, kolejne cztery dni uczestnicy spędzali na zajęciach praktycznych i teoretycznych w Laboratorium Diagnostyki Molekularnej w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej 37 w Warszawie.
Głównymi tematami omawianymi podczas szkoleń były m.in.: polityka państwa polskiego i działalność Krajowego Centrum ds. AIDS, agendy Ministra Zdrowia, polskie rozwiązania systemowe w zakresie leczenia antyretrowirusowego, wykłady i warsztaty dotyczące organizacji pracy w laboratorium, sekwencjonowania i oznaczania tropizmu HIV-1, systemu zarządzania jakością, wiremii, lekooporności, oznaczania HLA, CD4/CD8, kontroli jakości itp.

Z ankiet ewaluacyjnych, które wypełniali uczestnicy szkoleń, wynika, że diagności z Ukrainy cenią sobie współpracę ze stroną polską, wyrażając swoje zadowolenie z odbytego szkolenia i nadzieję, że takie szkolenia będą organizowane cyklicznie.

Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 r.

wprowadzono: 25.11.2013

KRAJOWE CENTRUM DS. AIDS Agenda Ministra ZdrowiaWszystkie prawa zastrzeżone 2017