O  K A M P A N I I

Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka™ to ogólnopolska kampania edukacyjna skierowana do kobiet w wieku prokreacyjnym, które nie odnoszą ryzyka zakażenia HIV do siebie, a także do tych lekarzy ginekologów, którzy niechętnie kierują swoje pacjentki na badania w kierunku HIV.

Celem kampanii jest zwiększenie świadomości dotyczącej testowania w kierunku HIV wśród osób dorosłych, a w konsekwencji zmniejszenie liczby zakażeń HIV wśród nowo narodzonych dzieci.

HIV jest dla niektórych Polaków nadal tematem tabu. Wiele osób niesłusznie uważa też, że ten problem ich nie dotyczy, przez co o swoim zakażeniu dowiadują się zbyt późno, nawet w fazie AIDS. Co roku w naszym kraju rodzą się również dzieci zakażone tym groźnym wirusem. Można temu jednak zapobiec – wystarczy jedynie, żeby przyszła mama wykonała w czasie ciąży test w kierunku HIV i poddała się odpowiedniemu leczeniu, gdyby ten test okazał się pozytywny.

Kobieta w ciąży, która wykona test w kierunku HIV, ratuje nie tylko swoje życie, lecz także daje szansę na zdrowe życie swojemu dziecku.

Organizatorem kampanii jest Krajowe Centrum ds. AIDS.

Kampania została objęta patronatem honorowym przez Ministerstwo Zdrowia, Państwową Inspekcję Sanitarną, Polskie Towarzystwo Naukowe AIDS, Konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz Konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii. Partnerem kampanii jest Fundacja Rodzić po Ludzku.

Patronami medialnymi kampanii są TVP 2, medonet.pl i ………

Projekt wsparły znane i popularne Polki: Ada Fijał, Agnieszka Cegielska i Maria Seweryn.

Agnieszka Cegielska



Czy warto się testować? Trzeba się testować! Dzięki takiemu testowi kobieta ratuje nie tylko swoje zdrowie i życie, lecz także życie dziecka. Sama jestem mamą i zdrowie dziecka jest dla mnie najważniejsze. Najbardziej szokujące jest to, że w Polsce aż 50% zakażonych HIV nie wie o fakcie swojego zakażenia. A przecież wiadomo, że wirus to nie wyrok śmierci. Z HIV można żyć, a zakażona kobieta może urodzić zdrowe dziecko i w pełni cieszyć się macierzyństwem.

Maria Seweryn



Warto zrobić test, żeby być spokojnym i żeby móc ochronić bliskich. Miłość to też odpowiedzialność.
Ada Fijał



Mam wrażenie, że ludzie nie wykonują testów, bo HIV wciąż kojarzy im się jedynie z narkomanami czy rozwiązłością. Nic bardziej mylnego. Ten problem może dotyczyć każdego, kto choć raz w życiu uprawiał seks bez zabezpieczeń z partnerem, który nie zna swojego statusu serologicznego. Warto również pamiętać, że seks to nie jedyna droga zakażenia. Wirus przenosi się także przez krew oraz podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią. Szczególnie gorąco zachęcam do testowania kobiety w ciąży – w ten sposób mogą uchronić przed zakażeniem swoje dziecko. Badajmy się. To nie wstyd.


Rozmowa z Adą Fijał, ambasadorką kampanii „Jeden test. Dwa życia”

Po notowanym w ostatnich latach spadku liczby urodzeń w Polsce, nareszcie nastąpił wzrost.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2014 r. zarejestrowano w naszym kraju 376 tys. urodzeń, czyli o ok. 6 tys. więcej niż w 2013 r. Inne statystyki nie napawają takim optymizmem. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, w Polsce, od początku epidemii HIV, wykryto ponad 18 tysięcy zakażeń. Szacuje się, że 50% zakażonych osób nie wie o tym, że żyje z HIV. Wśród nich mogą być przyszłe mamy, które nie wykonują testów w kierunku HIV i nie wiedzą, że podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią dziecko może ulec zakażeniu. Kluczem do rozwiązania tego problemu jest edukacja i przekazanie rzetelnych informacji – główne cele kampanii „Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka™”. W kampanię organizowaną przez Krajowe Centrum ds. AIDS mocno zaangażowała się m.in. aktorka Ada Fijał.

Czym według Pani jest HIV w XXI wieku?

Współczesna medycyna pozwala zaklasyfikować HIV jako chorobę przewlekłą z którą można żyć i funkcjonować. Istotne jest jednak wczesne diagnozowanie, a z tym w Polsce nie jest dobrze. Narosło zbyt wiele mitów, np. „grupy ryzyka” a nie ma przecież czegoś takiego, są tylko ryzykowne zachowania. Takim ryzykownym zachowaniem jest niebadanie się!

Dlatego zdecydowała się Pani wziąć udział w kampanii „Jeden test. Dwa życia”?

Tak. Należy zmieniać myślenie. Pokazywać, jak wiele zależy od świadomości i racjonalnego podejścia. Trzeba wyrabiać nowe nawyki, wbrew wspomnianym mitom.

Dlaczego, Pani zdaniem, kobiety nie robią, albo nie dość często robią testy w kierunku HIV?

Trudno jest wyobrazić sobie jakiś problem, dopóki nas nie dotyczy i osobiście nie musimy się z nim zmagać. Warto zmienić myślenie i wyrobić sobie nawyk systematycznych badań - nie tylko na obecność wirusa HIV.

Czy testy w kierunku HIV powinny być obowiązkowe dla kobiet w ciąży?

Myślę, że powinny. Bo cena za niewiedzę jest zbyt duża.

Kiedy sama robiła Pani test na HIV, bała się Pani?

Nie. Test zaproponował mi mój lekarz prowadzący i był to po prostu kolejny punkt na liście badań. Dla mnie było to zupełnie naturalne.

Co roku wykrywa się w Polsce ponad 1000 nowych zakażeń. Czy ta liczba może się zmniejszyć?

Zmiana nawyków wymaga czasu. Dlatego tak ważne jest aby nie ustawać w staraniach o wzrost wiedzy na temat HIV i źródeł zakażeń. Wpajać ludziom konieczność systematycznych badań. Tylko wiedza może pomóc.



Kampania Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka™ powstała z inspiracji hasłem i logotypem programu profilaktycznego pt. One test. Two lives. Get tested for HIV. For you and baby™ skierowanego do kobiet ciężarnych i ich lekarzy. Program był realizowany przez agencję rządu federalnego Stanów Zjednoczonych Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Krajowe Centrum ds. AIDS zwróciło się do niej z prośbą o możliwość wykorzystania hasła i logotypu, na co CDC wyraziło zgodę (stąd symbol ™ w haśle). Informacje o kampanii One test. Two lives™ są dostępne na stronie www.cdc.gov/actagainstaids/campaigns/ottl/index.html

Informacja dla mediów: materiały do pobrania
Raport z badania: Postawy kobiet w ciąży i planujących ciążę wobec testowania w kierunku HIV
Informacja prasowa 08 04 2015 Wywiad z ambasadorką kampanii Panią Adą Fijał
Informacja prasowa 26 05 2015 HIV może dotyczyć także Ciebie I Twojego dziecka
Informacja prasowa 15 06 2015 Kobieta z HIV może urodzić zdrowe dziecko